2010 Best
Ad Ideas
Contest

Like last year, in most categories, newspapers uploaded PDF files containing the pages related to their entries. Contest judges went online and judged those entries by viewing the PDF files.

You can view those PDF files by clicking the award (1st, 2nd, or HM) in the listing below, and you can zoom in and read entire articles.

Navigation is easier, too. In the listing below, or in any single-entry display, click the newspaper name to see a summary of all their awards. Within that summary, each category name is a link to the indicated award page.

The press release and winner lists below can be downloaded by clicking on either the PDF or the Word link.
PDF | Word | Complete list of winners by category
PDF | Word | Award summaries by newspaper

For the Best Ad Ideas Contest, entries in 23 categories were judged in the three circulation groups described below. In several categories, circulation groups were combined because entries were too few for adequate competition.
CircGroup A: Circulation of 20,001 or more
CircGroup B: Circulation of 5,001-20,000
CircGroup C: Circulation of 5,000 or less
THE LINKS BELOW OPEN IN A SEPARATE WINDOW
Close that window to return to this list.

101 Best advertising headline
Circulation Groups A and B combined
1st Lake Oswego Review (Deanie Bush)
2nd The News-Review (Brandy Phillips)
Circulation Group C
1st Keizertimes (Scott Lakey, Lyndon A. Zaitz)
2nd Central Oregonian (Dena Marshall, Teresa Tooley)

102 Best black and white ad
Circulation Group A
1st Mail Tribune (Staff)
2nd Mail Tribune (Staff)
Circulation Group B
1st The News-Review (Nathan Miller)
2nd Albany Democrat-Herald (Robin Heacock)
HM Argus Observer (Tammy Koepnick)
Circulation Group C
1st News-Times (Forest Grove) (Maureen Zoebelein)
2nd The Creswell Chronicle (Kelly Stroble)
HM The Madras Pioneer (Staff)

103 Best institutional section
Circulation Group A
1st Mail Tribune (Staff)
2nd The Bulletin (Staff)
HM Portland Tribune (Staff)
Circulation Group B
1st News-Register (Travis Wilson)
2nd News-Register (Chris Miles)
Circulation Group C
1st Baker City Herald (Staff)
2nd News-Times (Forest Grove) (Staff)
HM News-Times (Forest Grove) (Staff)

104 Best institutional/image ad
Circulation Group A
1st The Bulletin (Staff)
2nd The Bulletin (Staff)
Circulation Group B
1st News-Register (Chris Miles)
2nd The News-Review (Val Ledford)
Circulation Group C
1st The Creswell Chronicle (Kelly Stroble)
2nd News-Times (Forest Grove) (Maureen Zoebelein)

105 Best merchandising section
Circulation Group A
1st Portland Tribune (Staff)
2nd The Bulletin (Staff)
Circulation Group B
1st The Daily Astorian (John Bruijn, Kay Makela, Kevin Weidow)
2nd Corvallis Gazette-Times (Monica Grissom)
HM Lake Oswego Review (Staff)
Circulation Group C
1st News-Times (Forest Grove) (Olivia Passieux)
2nd News-Times (Forest Grove) (Staff)

106 Best multi-color merchandising Ad
Circulation Group A
1st The Bulletin (Staff)
2nd Portland Tribune (Kathleen Riehl)
Circulation Group B
1st Herald and News (J.D. Zack, Joel McPherson)
2nd The News-Review (Brandy Phillips)
Circulation Group C
1st The Times (Tigard) (Staff)
2nd Keizertimes (Scott Lakey)
HM The Creswell Chronicle (Kelly Stroble)

107 Best multi-sponsor ROP ads
Circulation Group A
1st Portland Tribune (Staff)
2nd The Register-Guard (Donovan Mack, Shelly Rondestvedt)
HM The Register-Guard (Timmy Estes, Donovan Mack)
Circulation Group B
1st Grants Pass Daily Courier (Barbara Schudawa, Diane Carlson)
2nd News-Register (Chris Miles)
HM Argus Observer (Tammy Koepnick)
Circulation Group C
1st News-Times (Forest Grove) (Maureen Zoebelein, Olivia Passieux)
2nd Central Oregonian (Dena Marshall, Brent Shields, Lynn McCann)

108 Best overall advertising (non-dailies)
Circulation Group B
1st News-Register (Staff)
2nd Clackamas Review (Staff)
HM Hillsboro Argus (Christa Seyferth, Amr Aly, Mac Barrett, Gary Stutzman)
Circulation Group C
1st Central Oregonian (Staff)
2nd The Creswell Chronicle (Kelly Stroble, Pamela Palmer)

109 Best series
Circulation Group A
1st Portland Tribune (Mirena Oberg)
2nd The Bulletin (Staff)
Circulation Group B
1st News-Register (Travis Wilson)
2nd Lake Oswego Review (Cheryl Douglas)
HM Argus Observer (Tammy Koepnick)
Circulation Group C
1st News-Times (Forest Grove) (Maureen Zoebelein, Olivia Passieux)
2nd Central Oregonian (Dena Marshall, Teresa Tooley)

110 Best single house ad
Circulation Group A
1st The Bulletin (Staff)
2nd The Bulletin (Staff)
HM Portland Tribune (Staff)
Circulation Group B
1st Lake Oswego Review (Staff)
2nd News-Register (Chris Miles)
HM Hillsboro Argus (Christa Seyferth)
Circulation Group C
1st The Creswell Chronicle (Kelly Stroble)
2nd The Times (Tigard) (Staff)
HM Central Oregonian (Brent Shields, Angie Bernard)

111 Best use of media
Circulation Group A
1st Mail Tribune (Staff)
2nd The Register-Guard (Kelly Gant)
HM Portland Tribune (Schadia Newcombe, Kevin Anspach)
Circulation Group B
1st Corvallis Gazette-Times (Daniel Morgan)
2nd News-Register (Chris Miles)
HM News-Register (Chris Miles)
Circulation Group C
1st The Madras Pioneer (Pioneer Staff)
2nd The Redmond Spokesman (Denise Duval)

201 Best section cover
Circulation Group A
1st Mail Tribune (Staff)
2nd Portland Tribune (Peter Vogel)
HM Mail Tribune (Staff)
Circulation Group B
1st The Daily Astorian (John Bruijn)
2nd The Daily Astorian (Kathleen Strecker)
Circulation Group C
1st News-Times (Forest Grove) (Olivia Passieux)
2nd News-Times (Forest Grove) (Olivia Passieux, Maureen Zoebelein)
HM Beaverton Valley Times (Cheryl Douglass)

202 Best use of one color and black
Circulation Group B
1st The News-Review (Carolyn Norton)
2nd Coast River Business Journal (Staff)
Circulation Group C
1st The Times (Tigard) (Staff)
2nd Central Oregonian (Dena Marshall, Teresa Tooley)

203 Most effective use of small space
Circulation Group A
1st The Bulletin (Staff)
Circulation Group B
1st Clackamas Review (Debra Kirk-Rogers)
2nd The News-Review (Tammy Talton)
Circulation Group C
1st Rogue River Press (Nadine Roper)
2nd Keizertimes (Lyndon Zaitz)
HM Central Oregonian (Dena Marshall, Lynn McCann)

301 Best private party ad
Circulation Group B
1st Grants Pass Daily Courier (Staff)
2nd News-Register (Chris Miles)

302 Best private party promotion
Circulation Group B
1st Grants Pass Daily Courier (Tamara Stuebing, Betsy Smith)
2nd News-Register (Kristin Pond)

303 Best promotion of the classified section
Circulation Group B
1st Grants Pass Daily Courier (Tamara Stuebing)
2nd News-Register (Chris Miles)
HM Grants Pass Daily Courier (Tamara Stuebing)
Circulation Group C
1st Central Oregonian (Brent Shields, Patty McManus)
2nd The Creswell Chronicle (Pamela Palmer)

401 Best online animated ad
Circulation Group B
1st Herald and News (Oscar Campos)
2nd Grants Pass Daily Courier (Scott Stuebing, Debbie Thomas)
HM News-Register (Chris Miles)

402 Best online rich media ad
Circulation Group B
1st News-Register (Kristin Pond)
2nd Herald and News (Dale Geigle)

403 Best online house ad or campaign
Circulation Group B
1st Herald and News (Oscar Campos)
2nd Coast River Business Journal (Leah Olson)
HM News-Register (Kristin Pond, Travis Wilson)